- Numbers
- What does the number stand for?
- Nearest number
- Which digit is in the place?
- Round off to the nearest number
- Number divide
- Find the fraction nearest to 1
- Sort fraction numbers
- Find the largest or smallest fraction
- Fraction to decimal
- Convert decimal to a mixed fraction.
- Fraction - Addition
- Fraction - Substraction
- Fraction - Multiply
- Fraction - Divide
- List all the common factors of two integers
- Chicken and Rabbit problem
- Assumption Method

- Measurement
- Data Analysis
- Geometry
- Ratio/Percentage
- Speed
- Others
- P5 Maths
- P4 Maths

- Tap to switch levels
- Numbers
- Measurement
- Data Analysis
- Geometry
- Ratio/Percentage
- Speed
- Others
- P5 Maths
- P4 Maths

SELECT A SUBJECT

- Numbers

There are a total of 64 Chickens and Goats on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 140, find the number of Goats

3

9

12

6

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
64\times2=128
\end{array}
legs.

However, there are actually 140 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
140-128=12
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
12\div2=6.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
64-6=58.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
64\times4=256
\end{array}
legs.

However, there are actually only 140 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
256-140=116
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
116\div2=58.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
64-58=6.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
64\times2=128
\end{array}
legs.

However, there are actually 140 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
140-128=12
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
12\div2=6.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
64-6=58.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
64\times4=256
\end{array}
legs.

However, there are actually only 140 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
256-140=116
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
116\div2=58.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
64-58=6.
\end{array}

There are a total of 25 Ducks and Goats on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 68, find the number of Goats

5

14

9

11

Sorry. Please check the correct answer below.

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
25\times2=50
\end{array}
legs.

However, there are actually 68 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
68-50=18
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
18\div2=9.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
25-9=16.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
25\times4=100
\end{array}
legs.

However, there are actually only 68 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
100-68=32
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
32\div2=16.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
25-16=9.
\end{array}

There are a total of 23 Chickens and Horses on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 72, find the number of Chickens

18

11

10

12

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
23\times2=46
\end{array}
legs.

However, there are actually 72 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
72-46=26
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
26\div2=13.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
23-13=10.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
23\times4=92
\end{array}
legs.

However, there are actually only 72 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
92-72=20
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
20\div2=10.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
23-10=13.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
23\times2=46
\end{array}
legs.

However, there are actually 72 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
72-46=26
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
26\div2=13.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
23-13=10.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
23\times4=92
\end{array}
legs.

However, there are actually only 72 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
92-72=20
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
20\div2=10.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
23-10=13.
\end{array}

There are a total of 79 Gooses and Dogs on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 228, find the number of Dogs

34

35

39

36

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
79\times2=158
\end{array}
legs.

However, there are actually 228 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
228-158=70
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Dog, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Dogs is
\begin{array}{rcl}
70\div2=35.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
79-35=44.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Dogs, there would be only
\begin{array}{rcl}
79\times4=316
\end{array}
legs.

However, there are actually only 228 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
316-228=88
\end{array}
legs.

If we replace one Dog by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
88\div2=44.
\end{array}
The number of Dogs is
\begin{array}{rcl}
79-44=35.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
79\times2=158
\end{array}
legs.

However, there are actually 228 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
228-158=70
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Dog, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Dogs is
\begin{array}{rcl}
70\div2=35.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
79-35=44.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Dogs, there would be only
\begin{array}{rcl}
79\times4=316
\end{array}
legs.

However, there are actually only 228 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
316-228=88
\end{array}
legs.

If we replace one Dog by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
88\div2=44.
\end{array}
The number of Dogs is
\begin{array}{rcl}
79-44=35.
\end{array}

There are a total of 74 Chickens and Goats on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 208, find the number of Chickens

44

43

50

40

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
74\times2=148
\end{array}
legs.

However, there are actually 208 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
208-148=60
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
60\div2=30.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
74-30=44.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
74\times4=296
\end{array}
legs.

However, there are actually only 208 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
296-208=88
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
88\div2=44.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
74-44=30.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
74\times2=148
\end{array}
legs.

However, there are actually 208 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
208-148=60
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
60\div2=30.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
74-30=44.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
74\times4=296
\end{array}
legs.

However, there are actually only 208 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
296-208=88
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
88\div2=44.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
74-44=30.
\end{array}

There are a total of 36 Gooses and Donkeys on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 76, find the number of Gooses

36

34

37

39

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
36\times2=72
\end{array}
legs.

However, there are actually 76 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
76-72=4
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Donkey, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
4\div2=2.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
36-2=34.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Donkeys, there would be only
\begin{array}{rcl}
36\times4=144
\end{array}
legs.

However, there are actually only 76 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
144-76=68
\end{array}
legs.

If we replace one Donkey by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
68\div2=34.
\end{array}
The number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
36-34=2.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
36\times2=72
\end{array}
legs.

However, there are actually 76 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
76-72=4
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Donkey, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
4\div2=2.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
36-2=34.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Donkeys, there would be only
\begin{array}{rcl}
36\times4=144
\end{array}
legs.

However, there are actually only 76 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
144-76=68
\end{array}
legs.

If we replace one Donkey by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
68\div2=34.
\end{array}
The number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
36-34=2.
\end{array}

There are a total of 37 Ducks and Rabbits on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 132, find the number of Rabbits

29

28

35

32

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
37\times2=74
\end{array}
legs.

However, there are actually 132 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
132-74=58
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Rabbit, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
58\div2=29.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
37-29=8.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Rabbits, there would be only
\begin{array}{rcl}
37\times4=148
\end{array}
legs.

However, there are actually only 132 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
148-132=16
\end{array}
legs.

If we replace one Rabbit by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
16\div2=8.
\end{array}
The number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
37-8=29.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
37\times2=74
\end{array}
legs.

However, there are actually 132 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
132-74=58
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Rabbit, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
58\div2=29.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
37-29=8.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Rabbits, there would be only
\begin{array}{rcl}
37\times4=148
\end{array}
legs.

However, there are actually only 132 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
148-132=16
\end{array}
legs.

If we replace one Rabbit by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
16\div2=8.
\end{array}
The number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
37-8=29.
\end{array}

There are a total of 72 Ducks and Rabbits on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 176, find the number of Rabbits

18

13

16

20

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
72\times2=144
\end{array}
legs.

However, there are actually 176 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
176-144=32
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Rabbit, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
32\div2=16.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
72-16=56.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Rabbits, there would be only
\begin{array}{rcl}
72\times4=288
\end{array}
legs.

However, there are actually only 176 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
288-176=112
\end{array}
legs.

If we replace one Rabbit by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
112\div2=56.
\end{array}
The number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
72-56=16.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
72\times2=144
\end{array}
legs.

However, there are actually 176 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
176-144=32
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Rabbit, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
32\div2=16.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
72-16=56.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Rabbits, there would be only
\begin{array}{rcl}
72\times4=288
\end{array}
legs.

However, there are actually only 176 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
288-176=112
\end{array}
legs.

If we replace one Rabbit by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
112\div2=56.
\end{array}
The number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
72-56=16.
\end{array}

There are a total of 94 Gooses and Donkeys on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 200, find the number of Donkeys

1

12

4

6

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
94\times2=188
\end{array}
legs.

However, there are actually 200 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
200-188=12
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Donkey, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
12\div2=6.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
94-6=88.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Donkeys, there would be only
\begin{array}{rcl}
94\times4=376
\end{array}
legs.

However, there are actually only 200 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
376-200=176
\end{array}
legs.

If we replace one Donkey by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
176\div2=88.
\end{array}
The number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
94-88=6.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
94\times2=188
\end{array}
legs.

However, there are actually 200 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
200-188=12
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Donkey, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
12\div2=6.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
94-6=88.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Donkeys, there would be only
\begin{array}{rcl}
94\times4=376
\end{array}
legs.

However, there are actually only 200 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
376-200=176
\end{array}
legs.

If we replace one Donkey by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
176\div2=88.
\end{array}
The number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
94-88=6.
\end{array}

There are a total of 115 Gooses and Horses on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 260, find the number of Gooses

96

102

108

100

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
115\times2=230
\end{array}
legs.

However, there are actually 260 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
260-230=30
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
30\div2=15.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
115-15=100.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
115\times4=460
\end{array}
legs.

However, there are actually only 260 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
460-260=200
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
200\div2=100.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
115-100=15.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
115\times2=230
\end{array}
legs.

However, there are actually 260 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
260-230=30
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
30\div2=15.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
115-15=100.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
115\times4=460
\end{array}
legs.

However, there are actually only 260 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
460-260=200
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
200\div2=100.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
115-100=15.
\end{array}

There are a total of 102 Chickens and Horses on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 256, find the number of Chickens

80

77

76

75

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
102\times2=204
\end{array}
legs.

However, there are actually 256 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
256-204=52
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
52\div2=26.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
102-26=76.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
102\times4=408
\end{array}
legs.

However, there are actually only 256 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
408-256=152
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
152\div2=76.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
102-76=26.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
102\times2=204
\end{array}
legs.

However, there are actually 256 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
256-204=52
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
52\div2=26.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
102-26=76.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
102\times4=408
\end{array}
legs.

However, there are actually only 256 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
408-256=152
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
152\div2=76.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
102-76=26.
\end{array}

There are a total of 51 Chickens and Cows on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 108, find the number of Chickens

48

53

49

44

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
51\times2=102
\end{array}
legs.

However, there are actually 108 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
108-102=6
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Cow, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Cows is
\begin{array}{rcl}
6\div2=3.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
51-3=48.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Cows, there would be only
\begin{array}{rcl}
51\times4=204
\end{array}
legs.

However, there are actually only 108 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
204-108=96
\end{array}
legs.

If we replace one Cow by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
96\div2=48.
\end{array}
The number of Cows is
\begin{array}{rcl}
51-48=3.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
51\times2=102
\end{array}
legs.

However, there are actually 108 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
108-102=6
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Cow, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Cows is
\begin{array}{rcl}
6\div2=3.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
51-3=48.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Cows, there would be only
\begin{array}{rcl}
51\times4=204
\end{array}
legs.

However, there are actually only 108 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
204-108=96
\end{array}
legs.

If we replace one Cow by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
96\div2=48.
\end{array}
The number of Cows is
\begin{array}{rcl}
51-48=3.
\end{array}

There are a total of 69 Gooses and Dogs on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 144, find the number of Dogs

5

7

3

9

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
69\times2=138
\end{array}
legs.

However, there are actually 144 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
144-138=6
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Dog, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Dogs is
\begin{array}{rcl}
6\div2=3.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
69-3=66.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Dogs, there would be only
\begin{array}{rcl}
69\times4=276
\end{array}
legs.

However, there are actually only 144 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
276-144=132
\end{array}
legs.

If we replace one Dog by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
132\div2=66.
\end{array}
The number of Dogs is
\begin{array}{rcl}
69-66=3.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
69\times2=138
\end{array}
legs.

However, there are actually 144 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
144-138=6
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Dog, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Dogs is
\begin{array}{rcl}
6\div2=3.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
69-3=66.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Dogs, there would be only
\begin{array}{rcl}
69\times4=276
\end{array}
legs.

However, there are actually only 144 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
276-144=132
\end{array}
legs.

If we replace one Dog by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
132\div2=66.
\end{array}
The number of Dogs is
\begin{array}{rcl}
69-66=3.
\end{array}

There are a total of 65 Chickens and Cows on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 252, find the number of Cows

65

56

61

58

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
65\times2=130
\end{array}
legs.

However, there are actually 252 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
252-130=122
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Cow, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Cows is
\begin{array}{rcl}
122\div2=61.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
65-61=4.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Cows, there would be only
\begin{array}{rcl}
65\times4=260
\end{array}
legs.

However, there are actually only 252 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
260-252=8
\end{array}
legs.

If we replace one Cow by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
8\div2=4.
\end{array}
The number of Cows is
\begin{array}{rcl}
65-4=61.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
65\times2=130
\end{array}
legs.

However, there are actually 252 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
252-130=122
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Cow, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Cows is
\begin{array}{rcl}
122\div2=61.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
65-61=4.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Cows, there would be only
\begin{array}{rcl}
65\times4=260
\end{array}
legs.

However, there are actually only 252 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
260-252=8
\end{array}
legs.

If we replace one Cow by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
8\div2=4.
\end{array}
The number of Cows is
\begin{array}{rcl}
65-4=61.
\end{array}

There are a total of 77 Chickens and Rabbits on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 224, find the number of Chickens

46

43

47

42

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
77\times2=154
\end{array}
legs.

However, there are actually 224 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
224-154=70
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Rabbit, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
70\div2=35.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
77-35=42.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Rabbits, there would be only
\begin{array}{rcl}
77\times4=308
\end{array}
legs.

However, there are actually only 224 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
308-224=84
\end{array}
legs.

If we replace one Rabbit by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
84\div2=42.
\end{array}
The number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
77-42=35.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
77\times2=154
\end{array}
legs.

However, there are actually 224 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
224-154=70
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Rabbit, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
70\div2=35.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
77-35=42.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Rabbits, there would be only
\begin{array}{rcl}
77\times4=308
\end{array}
legs.

However, there are actually only 224 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
308-224=84
\end{array}
legs.

If we replace one Rabbit by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
84\div2=42.
\end{array}
The number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
77-42=35.
\end{array}

There are a total of 84 Chickens and Pigs on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 240, find the number of Chickens

49

53

56

48

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
84\times2=168
\end{array}
legs.

However, there are actually 240 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
240-168=72
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Pig, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Pigs is
\begin{array}{rcl}
72\div2=36.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
84-36=48.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Pigs, there would be only
\begin{array}{rcl}
84\times4=336
\end{array}
legs.

However, there are actually only 240 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
336-240=96
\end{array}
legs.

If we replace one Pig by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
96\div2=48.
\end{array}
The number of Pigs is
\begin{array}{rcl}
84-48=36.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
84\times2=168
\end{array}
legs.

However, there are actually 240 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
240-168=72
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Pig, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Pigs is
\begin{array}{rcl}
72\div2=36.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
84-36=48.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Pigs, there would be only
\begin{array}{rcl}
84\times4=336
\end{array}
legs.

However, there are actually only 240 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
336-240=96
\end{array}
legs.

If we replace one Pig by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
96\div2=48.
\end{array}
The number of Pigs is
\begin{array}{rcl}
84-48=36.
\end{array}

There are a total of 123 Gooses and Donkeys on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 264, find the number of Gooses

113

114

118

122

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
123\times2=246
\end{array}
legs.

However, there are actually 264 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
264-246=18
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Donkey, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
18\div2=9.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
123-9=114.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Donkeys, there would be only
\begin{array}{rcl}
123\times4=492
\end{array}
legs.

However, there are actually only 264 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
492-264=228
\end{array}
legs.

If we replace one Donkey by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
228\div2=114.
\end{array}
The number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
123-114=9.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
123\times2=246
\end{array}
legs.

However, there are actually 264 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
264-246=18
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Donkey, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
18\div2=9.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
123-9=114.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Donkeys, there would be only
\begin{array}{rcl}
123\times4=492
\end{array}
legs.

However, there are actually only 264 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
492-264=228
\end{array}
legs.

If we replace one Donkey by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
228\div2=114.
\end{array}
The number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
123-114=9.
\end{array}

There are a total of 28 Chickens and Goats on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 80, find the number of Chickens

12

15

20

16

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
28\times2=56
\end{array}
legs.

However, there are actually 80 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
80-56=24
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
24\div2=12.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
28-12=16.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
28\times4=112
\end{array}
legs.

However, there are actually only 80 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
112-80=32
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
32\div2=16.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
28-16=12.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
28\times2=56
\end{array}
legs.

However, there are actually 80 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
80-56=24
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
24\div2=12.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
28-12=16.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
28\times4=112
\end{array}
legs.

However, there are actually only 80 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
112-80=32
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
32\div2=16.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
28-16=12.
\end{array}

There are a total of 86 Gooses and Horses on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 196, find the number of Horses

13

7

12

16

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
86\times2=172
\end{array}
legs.

However, there are actually 196 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
196-172=24
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
24\div2=12.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
86-12=74.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
86\times4=344
\end{array}
legs.

However, there are actually only 196 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
344-196=148
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
148\div2=74.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
86-74=12.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
86\times2=172
\end{array}
legs.

However, there are actually 196 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
196-172=24
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
24\div2=12.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
86-12=74.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
86\times4=344
\end{array}
legs.

However, there are actually only 196 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
344-196=148
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
148\div2=74.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
86-74=12.
\end{array}

There are a total of 46 Ducks and Horses on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 116, find the number of Horses

15

12

9

20

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
46\times2=92
\end{array}
legs.

However, there are actually 116 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
116-92=24
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
24\div2=12.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
46-12=34.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
46\times4=184
\end{array}
legs.

However, there are actually only 116 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
184-116=68
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
68\div2=34.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
46-34=12.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
46\times2=92
\end{array}
legs.

However, there are actually 116 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
116-92=24
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
24\div2=12.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
46-12=34.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
46\times4=184
\end{array}
legs.

However, there are actually only 116 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
184-116=68
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
68\div2=34.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
46-34=12.
\end{array}

There are a total of 116 Chickens and Donkeys on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 280, find the number of Chickens

98

90

94

92

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
116\times2=232
\end{array}
legs.

However, there are actually 280 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
280-232=48
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Donkey, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
48\div2=24.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
116-24=92.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Donkeys, there would be only
\begin{array}{rcl}
116\times4=464
\end{array}
legs.

However, there are actually only 280 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
464-280=184
\end{array}
legs.

If we replace one Donkey by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
184\div2=92.
\end{array}
The number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
116-92=24.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
116\times2=232
\end{array}
legs.

However, there are actually 280 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
280-232=48
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Donkey, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
48\div2=24.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
116-24=92.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Donkeys, there would be only
\begin{array}{rcl}
116\times4=464
\end{array}
legs.

However, there are actually only 280 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
464-280=184
\end{array}
legs.

If we replace one Donkey by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
184\div2=92.
\end{array}
The number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
116-92=24.
\end{array}

There are a total of 118 Chickens and Cows on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 276, find the number of Cows

24

26

20

15

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
118\times2=236
\end{array}
legs.

However, there are actually 276 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
276-236=40
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Cow, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Cows is
\begin{array}{rcl}
40\div2=20.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
118-20=98.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Cows, there would be only
\begin{array}{rcl}
118\times4=472
\end{array}
legs.

However, there are actually only 276 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
472-276=196
\end{array}
legs.

If we replace one Cow by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
196\div2=98.
\end{array}
The number of Cows is
\begin{array}{rcl}
118-98=20.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
118\times2=236
\end{array}
legs.

However, there are actually 276 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
276-236=40
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Cow, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Cows is
\begin{array}{rcl}
40\div2=20.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
118-20=98.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Cows, there would be only
\begin{array}{rcl}
118\times4=472
\end{array}
legs.

However, there are actually only 276 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
472-276=196
\end{array}
legs.

If we replace one Cow by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
196\div2=98.
\end{array}
The number of Cows is
\begin{array}{rcl}
118-98=20.
\end{array}

There are a total of 57 Ducks and Horses on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 120, find the number of Horses

5

6

9

3

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
57\times2=114
\end{array}
legs.

However, there are actually 120 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
120-114=6
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
6\div2=3.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
57-3=54.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
57\times4=228
\end{array}
legs.

However, there are actually only 120 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
228-120=108
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
108\div2=54.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
57-54=3.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
57\times2=114
\end{array}
legs.

However, there are actually 120 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
120-114=6
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
6\div2=3.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
57-3=54.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
57\times4=228
\end{array}
legs.

However, there are actually only 120 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
228-120=108
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
108\div2=54.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
57-54=3.
\end{array}

There are a total of 20 Gooses and Goats on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 64, find the number of Gooses

8

7

5

10

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
20\times2=40
\end{array}
legs.

However, there are actually 64 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
64-40=24
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
24\div2=12.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
20-12=8.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
20\times4=80
\end{array}
legs.

However, there are actually only 64 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
80-64=16
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
16\div2=8.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
20-8=12.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
20\times2=40
\end{array}
legs.

However, there are actually 64 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
64-40=24
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
24\div2=12.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
20-12=8.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
20\times4=80
\end{array}
legs.

However, there are actually only 64 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
80-64=16
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
16\div2=8.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
20-8=12.
\end{array}

There are a total of 56 Ducks and Goats on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 180, find the number of Goats

42

31

34

40

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
56\times2=112
\end{array}
legs.

However, there are actually 180 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
180-112=68
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
68\div2=34.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
56-34=22.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
56\times4=224
\end{array}
legs.

However, there are actually only 180 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
224-180=44
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
44\div2=22.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
56-22=34.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
56\times2=112
\end{array}
legs.

However, there are actually 180 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
180-112=68
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
68\div2=34.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
56-34=22.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
56\times4=224
\end{array}
legs.

However, there are actually only 180 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
224-180=44
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
44\div2=22.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
56-22=34.
\end{array}

There are a total of 34 Gooses and Dogs on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 96, find the number of Gooses

22

28

20

16

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
34\times2=68
\end{array}
legs.

However, there are actually 96 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
96-68=28
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Dog, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Dogs is
\begin{array}{rcl}
28\div2=14.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
34-14=20.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Dogs, there would be only
\begin{array}{rcl}
34\times4=136
\end{array}
legs.

However, there are actually only 96 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
136-96=40
\end{array}
legs.

If we replace one Dog by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
40\div2=20.
\end{array}
The number of Dogs is
\begin{array}{rcl}
34-20=14.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
34\times2=68
\end{array}
legs.

However, there are actually 96 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
96-68=28
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Dog, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Dogs is
\begin{array}{rcl}
28\div2=14.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
34-14=20.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Dogs, there would be only
\begin{array}{rcl}
34\times4=136
\end{array}
legs.

However, there are actually only 96 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
136-96=40
\end{array}
legs.

If we replace one Dog by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
40\div2=20.
\end{array}
The number of Dogs is
\begin{array}{rcl}
34-20=14.
\end{array}

There are a total of 45 Chickens and Rabbits on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 92, find the number of Rabbits

9

1

-4

-2

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
45\times2=90
\end{array}
legs.

However, there are actually 92 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
92-90=2
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Rabbit, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
2\div2=1.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
45-1=44.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Rabbits, there would be only
\begin{array}{rcl}
45\times4=180
\end{array}
legs.

However, there are actually only 92 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
180-92=88
\end{array}
legs.

If we replace one Rabbit by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
88\div2=44.
\end{array}
The number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
45-44=1.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
45\times2=90
\end{array}
legs.

However, there are actually 92 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
92-90=2
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Rabbit, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
2\div2=1.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
45-1=44.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Rabbits, there would be only
\begin{array}{rcl}
45\times4=180
\end{array}
legs.

However, there are actually only 92 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
180-92=88
\end{array}
legs.

If we replace one Rabbit by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
88\div2=44.
\end{array}
The number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
45-44=1.
\end{array}

There are a total of 48 Chickens and Dogs on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 168, find the number of Dogs

41

36

37

34

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
48\times2=96
\end{array}
legs.

However, there are actually 168 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
168-96=72
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Dog, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Dogs is
\begin{array}{rcl}
72\div2=36.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
48-36=12.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Dogs, there would be only
\begin{array}{rcl}
48\times4=192
\end{array}
legs.

However, there are actually only 168 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
192-168=24
\end{array}
legs.

If we replace one Dog by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
24\div2=12.
\end{array}
The number of Dogs is
\begin{array}{rcl}
48-12=36.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
48\times2=96
\end{array}
legs.

However, there are actually 168 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
168-96=72
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Dog, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Dogs is
\begin{array}{rcl}
72\div2=36.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
48-36=12.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Dogs, there would be only
\begin{array}{rcl}
48\times4=192
\end{array}
legs.

However, there are actually only 168 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
192-168=24
\end{array}
legs.

If we replace one Dog by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
24\div2=12.
\end{array}
The number of Dogs is
\begin{array}{rcl}
48-12=36.
\end{array}

There are a total of 78 Chickens and Pigs on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 248, find the number of Chickens

30

31

32

40

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
78\times2=156
\end{array}
legs.

However, there are actually 248 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
248-156=92
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Pig, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Pigs is
\begin{array}{rcl}
92\div2=46.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
78-46=32.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Pigs, there would be only
\begin{array}{rcl}
78\times4=312
\end{array}
legs.

However, there are actually only 248 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
312-248=64
\end{array}
legs.

If we replace one Pig by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
64\div2=32.
\end{array}
The number of Pigs is
\begin{array}{rcl}
78-32=46.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
78\times2=156
\end{array}
legs.

However, there are actually 248 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
248-156=92
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Pig, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Pigs is
\begin{array}{rcl}
92\div2=46.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
78-46=32.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Pigs, there would be only
\begin{array}{rcl}
78\times4=312
\end{array}
legs.

However, there are actually only 248 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
312-248=64
\end{array}
legs.

If we replace one Pig by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
64\div2=32.
\end{array}
The number of Pigs is
\begin{array}{rcl}
78-32=46.
\end{array}

There are a total of 33 Gooses and Rabbits on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 100, find the number of Gooses

24

16

19

14

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
33\times2=66
\end{array}
legs.

However, there are actually 100 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
100-66=34
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Rabbit, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
34\div2=17.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
33-17=16.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Rabbits, there would be only
\begin{array}{rcl}
33\times4=132
\end{array}
legs.

However, there are actually only 100 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
132-100=32
\end{array}
legs.

If we replace one Rabbit by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
32\div2=16.
\end{array}
The number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
33-16=17.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
33\times2=66
\end{array}
legs.

However, there are actually 100 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
100-66=34
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Rabbit, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
34\div2=17.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
33-17=16.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Rabbits, there would be only
\begin{array}{rcl}
33\times4=132
\end{array}
legs.

However, there are actually only 100 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
132-100=32
\end{array}
legs.

If we replace one Rabbit by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
32\div2=16.
\end{array}
The number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
33-16=17.
\end{array}

There are a total of 69 Ducks and Donkeys on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 152, find the number of Ducks

70

62

65

60

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
69\times2=138
\end{array}
legs.

However, there are actually 152 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
152-138=14
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Donkey, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
14\div2=7.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
69-7=62.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Donkeys, there would be only
\begin{array}{rcl}
69\times4=276
\end{array}
legs.

However, there are actually only 152 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
276-152=124
\end{array}
legs.

If we replace one Donkey by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
124\div2=62.
\end{array}
The number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
69-62=7.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
69\times2=138
\end{array}
legs.

However, there are actually 152 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
152-138=14
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Donkey, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
14\div2=7.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
69-7=62.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Donkeys, there would be only
\begin{array}{rcl}
69\times4=276
\end{array}
legs.

However, there are actually only 152 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
276-152=124
\end{array}
legs.

If we replace one Donkey by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
124\div2=62.
\end{array}
The number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
69-62=7.
\end{array}

There are a total of 42 Chickens and Horses on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 104, find the number of Horses

13

15

11

10

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
42\times2=84
\end{array}
legs.

However, there are actually 104 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
104-84=20
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
20\div2=10.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
42-10=32.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
42\times4=168
\end{array}
legs.

However, there are actually only 104 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
168-104=64
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
64\div2=32.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
42-32=10.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
42\times2=84
\end{array}
legs.

However, there are actually 104 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
104-84=20
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
20\div2=10.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
42-10=32.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
42\times4=168
\end{array}
legs.

However, there are actually only 104 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
168-104=64
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
64\div2=32.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
42-32=10.
\end{array}

There are a total of 38 Chickens and Rabbits on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 128, find the number of Chickens

12

15

16

10

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
38\times2=76
\end{array}
legs.

However, there are actually 128 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
128-76=52
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Rabbit, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
52\div2=26.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
38-26=12.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Rabbits, there would be only
\begin{array}{rcl}
38\times4=152
\end{array}
legs.

However, there are actually only 128 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
152-128=24
\end{array}
legs.

If we replace one Rabbit by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
24\div2=12.
\end{array}
The number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
38-12=26.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
38\times2=76
\end{array}
legs.

However, there are actually 128 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
128-76=52
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Rabbit, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
52\div2=26.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
38-26=12.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Rabbits, there would be only
\begin{array}{rcl}
38\times4=152
\end{array}
legs.

However, there are actually only 128 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
152-128=24
\end{array}
legs.

If we replace one Rabbit by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
24\div2=12.
\end{array}
The number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
38-12=26.
\end{array}

There are a total of 88 Chickens and Goats on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 184, find the number of Chickens

81

80

84

89

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
88\times2=176
\end{array}
legs.

However, there are actually 184 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
184-176=8
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
8\div2=4.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
88-4=84.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
88\times4=352
\end{array}
legs.

However, there are actually only 184 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
352-184=168
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
168\div2=84.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
88-84=4.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
88\times2=176
\end{array}
legs.

However, there are actually 184 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
184-176=8
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
8\div2=4.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
88-4=84.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
88\times4=352
\end{array}
legs.

However, there are actually only 184 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
352-184=168
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
168\div2=84.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
88-84=4.
\end{array}

There are a total of 99 Chickens and Horses on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 220, find the number of Chickens

91

96

88

85

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
99\times2=198
\end{array}
legs.

However, there are actually 220 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
220-198=22
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
22\div2=11.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
99-11=88.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
99\times4=396
\end{array}
legs.

However, there are actually only 220 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
396-220=176
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
176\div2=88.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
99-88=11.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
99\times2=198
\end{array}
legs.

However, there are actually 220 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
220-198=22
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
22\div2=11.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
99-11=88.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
99\times4=396
\end{array}
legs.

However, there are actually only 220 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
396-220=176
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
176\div2=88.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
99-88=11.
\end{array}

There are a total of 73 Chickens and Cows on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 148, find the number of Chickens

68

73

77

72

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
73\times2=146
\end{array}
legs.

However, there are actually 148 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
148-146=2
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Cow, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Cows is
\begin{array}{rcl}
2\div2=1.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
73-1=72.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Cows, there would be only
\begin{array}{rcl}
73\times4=292
\end{array}
legs.

However, there are actually only 148 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
292-148=144
\end{array}
legs.

If we replace one Cow by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
144\div2=72.
\end{array}
The number of Cows is
\begin{array}{rcl}
73-72=1.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
73\times2=146
\end{array}
legs.

However, there are actually 148 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
148-146=2
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Cow, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Cows is
\begin{array}{rcl}
2\div2=1.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
73-1=72.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Cows, there would be only
\begin{array}{rcl}
73\times4=292
\end{array}
legs.

However, there are actually only 148 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
292-148=144
\end{array}
legs.

If we replace one Cow by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
144\div2=72.
\end{array}
The number of Cows is
\begin{array}{rcl}
73-72=1.
\end{array}

There are a total of 28 Ducks and Pigs on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 88, find the number of Pigs

16

21

20

13

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
28\times2=56
\end{array}
legs.

However, there are actually 88 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
88-56=32
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Pig, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Pigs is
\begin{array}{rcl}
32\div2=16.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
28-16=12.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Pigs, there would be only
\begin{array}{rcl}
28\times4=112
\end{array}
legs.

However, there are actually only 88 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
112-88=24
\end{array}
legs.

If we replace one Pig by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
24\div2=12.
\end{array}
The number of Pigs is
\begin{array}{rcl}
28-12=16.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
28\times2=56
\end{array}
legs.

However, there are actually 88 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
88-56=32
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Pig, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Pigs is
\begin{array}{rcl}
32\div2=16.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
28-16=12.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Pigs, there would be only
\begin{array}{rcl}
28\times4=112
\end{array}
legs.

However, there are actually only 88 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
112-88=24
\end{array}
legs.

If we replace one Pig by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
24\div2=12.
\end{array}
The number of Pigs is
\begin{array}{rcl}
28-12=16.
\end{array}

There are a total of 97 Chickens and Horses on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 212, find the number of Chickens

93

86

88

96

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
97\times2=194
\end{array}
legs.

However, there are actually 212 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
212-194=18
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
18\div2=9.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
97-9=88.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
97\times4=388
\end{array}
legs.

However, there are actually only 212 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
388-212=176
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
176\div2=88.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
97-88=9.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
97\times2=194
\end{array}
legs.

However, there are actually 212 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
212-194=18
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
18\div2=9.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
97-9=88.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
97\times4=388
\end{array}
legs.

However, there are actually only 212 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
388-212=176
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
176\div2=88.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
97-88=9.
\end{array}

There are a total of 119 Ducks and Donkeys on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 272, find the number of Donkeys

25

17

12

16

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
119\times2=238
\end{array}
legs.

However, there are actually 272 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
272-238=34
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Donkey, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
34\div2=17.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
119-17=102.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Donkeys, there would be only
\begin{array}{rcl}
119\times4=476
\end{array}
legs.

However, there are actually only 272 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
476-272=204
\end{array}
legs.

If we replace one Donkey by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
204\div2=102.
\end{array}
The number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
119-102=17.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
119\times2=238
\end{array}
legs.

However, there are actually 272 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
272-238=34
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Donkey, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
34\div2=17.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
119-17=102.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Donkeys, there would be only
\begin{array}{rcl}
119\times4=476
\end{array}
legs.

However, there are actually only 272 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
476-272=204
\end{array}
legs.

If we replace one Donkey by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
204\div2=102.
\end{array}
The number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
119-102=17.
\end{array}

There are a total of 56 Ducks and Donkeys on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 192, find the number of Ducks

16

18

20

15

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
56\times2=112
\end{array}
legs.

However, there are actually 192 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
192-112=80
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Donkey, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
80\div2=40.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
56-40=16.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Donkeys, there would be only
\begin{array}{rcl}
56\times4=224
\end{array}
legs.

However, there are actually only 192 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
224-192=32
\end{array}
legs.

If we replace one Donkey by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
32\div2=16.
\end{array}
The number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
56-16=40.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
56\times2=112
\end{array}
legs.

However, there are actually 192 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
192-112=80
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Donkey, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
80\div2=40.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
56-40=16.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Donkeys, there would be only
\begin{array}{rcl}
56\times4=224
\end{array}
legs.

However, there are actually only 192 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
224-192=32
\end{array}
legs.

If we replace one Donkey by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
32\div2=16.
\end{array}
The number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
56-16=40.
\end{array}

There are a total of 60 Chickens and Goats on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 136, find the number of Goats

8

7

3

9

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
60\times2=120
\end{array}
legs.

However, there are actually 136 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
136-120=16
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
16\div2=8.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
60-8=52.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
60\times4=240
\end{array}
legs.

However, there are actually only 136 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
240-136=104
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
104\div2=52.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
60-52=8.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
60\times2=120
\end{array}
legs.

However, there are actually 136 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
136-120=16
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
16\div2=8.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
60-8=52.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
60\times4=240
\end{array}
legs.

However, there are actually only 136 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
240-136=104
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
104\div2=52.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
60-52=8.
\end{array}

There are a total of 102 Ducks and Cows on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 268, find the number of Ducks

71

66

70

65

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
102\times2=204
\end{array}
legs.

However, there are actually 268 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
268-204=64
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Cow, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Cows is
\begin{array}{rcl}
64\div2=32.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
102-32=70.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Cows, there would be only
\begin{array}{rcl}
102\times4=408
\end{array}
legs.

However, there are actually only 268 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
408-268=140
\end{array}
legs.

If we replace one Cow by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
140\div2=70.
\end{array}
The number of Cows is
\begin{array}{rcl}
102-70=32.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
102\times2=204
\end{array}
legs.

However, there are actually 268 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
268-204=64
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Cow, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Cows is
\begin{array}{rcl}
64\div2=32.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
102-32=70.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Cows, there would be only
\begin{array}{rcl}
102\times4=408
\end{array}
legs.

However, there are actually only 268 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
408-268=140
\end{array}
legs.

If we replace one Cow by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
140\div2=70.
\end{array}
The number of Cows is
\begin{array}{rcl}
102-70=32.
\end{array}

There are a total of 50 Chickens and Pigs on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 188, find the number of Pigs

44

42

43

45

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
50\times2=100
\end{array}
legs.

However, there are actually 188 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
188-100=88
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Pig, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Pigs is
\begin{array}{rcl}
88\div2=44.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
50-44=6.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Pigs, there would be only
\begin{array}{rcl}
50\times4=200
\end{array}
legs.

However, there are actually only 188 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
200-188=12
\end{array}
legs.

If we replace one Pig by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
12\div2=6.
\end{array}
The number of Pigs is
\begin{array}{rcl}
50-6=44.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
50\times2=100
\end{array}
legs.

However, there are actually 188 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
188-100=88
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Pig, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Pigs is
\begin{array}{rcl}
88\div2=44.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
50-44=6.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Pigs, there would be only
\begin{array}{rcl}
50\times4=200
\end{array}
legs.

However, there are actually only 188 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
200-188=12
\end{array}
legs.

If we replace one Pig by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
12\div2=6.
\end{array}
The number of Pigs is
\begin{array}{rcl}
50-6=44.
\end{array}

There are a total of 53 Ducks and Rabbits on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 172, find the number of Rabbits

33

29

38

31

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
53\times2=106
\end{array}
legs.

However, there are actually 172 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
172-106=66
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Rabbit, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
66\div2=33.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
53-33=20.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Rabbits, there would be only
\begin{array}{rcl}
53\times4=212
\end{array}
legs.

However, there are actually only 172 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
212-172=40
\end{array}
legs.

If we replace one Rabbit by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
40\div2=20.
\end{array}
The number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
53-20=33.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
53\times2=106
\end{array}
legs.

However, there are actually 172 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
172-106=66
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Rabbit, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
66\div2=33.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
53-33=20.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Rabbits, there would be only
\begin{array}{rcl}
53\times4=212
\end{array}
legs.

However, there are actually only 172 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
212-172=40
\end{array}
legs.

If we replace one Rabbit by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
40\div2=20.
\end{array}
The number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
53-20=33.
\end{array}

There are a total of 71 Gooses and Dogs on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 236, find the number of Gooses

25

32

24

21

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
71\times2=142
\end{array}
legs.

However, there are actually 236 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
236-142=94
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Dog, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Dogs is
\begin{array}{rcl}
94\div2=47.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
71-47=24.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Dogs, there would be only
\begin{array}{rcl}
71\times4=284
\end{array}
legs.

However, there are actually only 236 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
284-236=48
\end{array}
legs.

If we replace one Dog by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
48\div2=24.
\end{array}
The number of Dogs is
\begin{array}{rcl}
71-24=47.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
71\times2=142
\end{array}
legs.

However, there are actually 236 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
236-142=94
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Dog, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Dogs is
\begin{array}{rcl}
94\div2=47.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
71-47=24.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Dogs, there would be only
\begin{array}{rcl}
71\times4=284
\end{array}
legs.

However, there are actually only 236 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
284-236=48
\end{array}
legs.

If we replace one Dog by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
48\div2=24.
\end{array}
The number of Dogs is
\begin{array}{rcl}
71-24=47.
\end{array}

There are a total of 59 Ducks and Horses on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 232, find the number of Horses

57

52

54

61

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
59\times2=118
\end{array}
legs.

However, there are actually 232 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
232-118=114
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
114\div2=57.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
59-57=2.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
59\times4=236
\end{array}
legs.

However, there are actually only 232 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
236-232=4
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
4\div2=2.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
59-2=57.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
59\times2=118
\end{array}
legs.

However, there are actually 232 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
232-118=114
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
114\div2=57.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
59-57=2.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
59\times4=236
\end{array}
legs.

However, there are actually only 232 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
236-232=4
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
4\div2=2.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
59-2=57.
\end{array}

There are a total of 95 Chickens and Goats on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 244, find the number of Goats

27

32

22

30

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
95\times2=190
\end{array}
legs.

However, there are actually 244 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
244-190=54
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
54\div2=27.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
95-27=68.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
95\times4=380
\end{array}
legs.

However, there are actually only 244 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
380-244=136
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
136\div2=68.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
95-68=27.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
95\times2=190
\end{array}
legs.

However, there are actually 244 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
244-190=54
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
54\div2=27.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
95-27=68.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
95\times4=380
\end{array}
legs.

However, there are actually only 244 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
380-244=136
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
136\div2=68.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
95-68=27.
\end{array}

There are a total of 76 Chickens and Donkeys on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 164, find the number of Donkeys

5

7

6

14

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
76\times2=152
\end{array}
legs.

However, there are actually 164 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
164-152=12
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Donkey, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
12\div2=6.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
76-6=70.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Donkeys, there would be only
\begin{array}{rcl}
76\times4=304
\end{array}
legs.

However, there are actually only 164 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
304-164=140
\end{array}
legs.

If we replace one Donkey by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
140\div2=70.
\end{array}
The number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
76-70=6.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
76\times2=152
\end{array}
legs.

However, there are actually 164 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
164-152=12
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Donkey, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
12\div2=6.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
76-6=70.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Donkeys, there would be only
\begin{array}{rcl}
76\times4=304
\end{array}
legs.

However, there are actually only 164 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
304-164=140
\end{array}
legs.

If we replace one Donkey by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
140\div2=70.
\end{array}
The number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
76-70=6.
\end{array}

There are a total of 27 Chickens and Rabbits on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 84, find the number of Rabbits

15

13

19

20

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
27\times2=54
\end{array}
legs.

However, there are actually 84 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
84-54=30
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Rabbit, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
30\div2=15.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
27-15=12.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Rabbits, there would be only
\begin{array}{rcl}
27\times4=108
\end{array}
legs.

However, there are actually only 84 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
108-84=24
\end{array}
legs.

If we replace one Rabbit by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
24\div2=12.
\end{array}
The number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
27-12=15.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
27\times2=54
\end{array}
legs.

However, there are actually 84 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
84-54=30
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Rabbit, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
30\div2=15.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
27-15=12.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Rabbits, there would be only
\begin{array}{rcl}
27\times4=108
\end{array}
legs.

However, there are actually only 84 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
108-84=24
\end{array}
legs.

If we replace one Rabbit by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
24\div2=12.
\end{array}
The number of Rabbits is
\begin{array}{rcl}
27-12=15.
\end{array}

There are a total of 53 Gooses and Donkeys on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 204, find the number of Gooses

7

6

5

4

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
53\times2=106
\end{array}
legs.

However, there are actually 204 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
204-106=98
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Donkey, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
98\div2=49.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
53-49=4.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Donkeys, there would be only
\begin{array}{rcl}
53\times4=212
\end{array}
legs.

However, there are actually only 204 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
212-204=8
\end{array}
legs.

If we replace one Donkey by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
8\div2=4.
\end{array}
The number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
53-4=49.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
53\times2=106
\end{array}
legs.

However, there are actually 204 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
204-106=98
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Donkey, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
98\div2=49.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
53-49=4.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Donkeys, there would be only
\begin{array}{rcl}
53\times4=212
\end{array}
legs.

However, there are actually only 204 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
212-204=8
\end{array}
legs.

If we replace one Donkey by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
8\div2=4.
\end{array}
The number of Donkeys is
\begin{array}{rcl}
53-4=49.
\end{array}

There are a total of 82 Gooses and Cows on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 216, find the number of Cows

25

23

26

30

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
82\times2=164
\end{array}
legs.

However, there are actually 216 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
216-164=52
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Cow, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Cows is
\begin{array}{rcl}
52\div2=26.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
82-26=56.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Cows, there would be only
\begin{array}{rcl}
82\times4=328
\end{array}
legs.

However, there are actually only 216 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
328-216=112
\end{array}
legs.

If we replace one Cow by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
112\div2=56.
\end{array}
The number of Cows is
\begin{array}{rcl}
82-56=26.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
82\times2=164
\end{array}
legs.

However, there are actually 216 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
216-164=52
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Cow, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Cows is
\begin{array}{rcl}
52\div2=26.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
82-26=56.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Cows, there would be only
\begin{array}{rcl}
82\times4=328
\end{array}
legs.

However, there are actually only 216 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
328-216=112
\end{array}
legs.

If we replace one Cow by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
112\div2=56.
\end{array}
The number of Cows is
\begin{array}{rcl}
82-56=26.
\end{array}

There are a total of 61 Gooses and Goats on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 124, find the number of Gooses

66

57

60

56

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
61\times2=122
\end{array}
legs.

However, there are actually 124 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
124-122=2
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
2\div2=1.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
61-1=60.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
61\times4=244
\end{array}
legs.

However, there are actually only 124 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
244-124=120
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
120\div2=60.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
61-60=1.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
61\times2=122
\end{array}
legs.

However, there are actually 124 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
124-122=2
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
2\div2=1.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
61-1=60.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
61\times4=244
\end{array}
legs.

However, there are actually only 124 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
244-124=120
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
120\div2=60.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
61-60=1.
\end{array}

There are a total of 73 Gooses and Pigs on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 156, find the number of Pigs

3

9

2

5

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
73\times2=146
\end{array}
legs.

However, there are actually 156 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
156-146=10
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Pig, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Pigs is
\begin{array}{rcl}
10\div2=5.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
73-5=68.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Pigs, there would be only
\begin{array}{rcl}
73\times4=292
\end{array}
legs.

However, there are actually only 156 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
292-156=136
\end{array}
legs.

If we replace one Pig by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
136\div2=68.
\end{array}
The number of Pigs is
\begin{array}{rcl}
73-68=5.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Gooses, there would be only
\begin{array}{rcl}
73\times2=146
\end{array}
legs.

However, there are actually 156 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
156-146=10
\end{array}
extra legs.

If we replace one Goose by one Pig, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Pigs is
\begin{array}{rcl}
10\div2=5.
\end{array}
The number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
73-5=68.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Pigs, there would be only
\begin{array}{rcl}
73\times4=292
\end{array}
legs.

However, there are actually only 156 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
292-156=136
\end{array}
legs.

If we replace one Pig by one Goose, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Gooses is
\begin{array}{rcl}
136\div2=68.
\end{array}
The number of Pigs is
\begin{array}{rcl}
73-68=5.
\end{array}

There are a total of 36 Ducks and Goats on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 112, find the number of Ducks

13

21

16

19

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
36\times2=72
\end{array}
legs.

However, there are actually 112 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
112-72=40
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
40\div2=20.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
36-20=16.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
36\times4=144
\end{array}
legs.

However, there are actually only 112 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
144-112=32
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
32\div2=16.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
36-16=20.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
36\times2=72
\end{array}
legs.

However, there are actually 112 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
112-72=40
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Goat, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Goats is
\begin{array}{rcl}
40\div2=20.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
36-20=16.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Goats, there would be only
\begin{array}{rcl}
36\times4=144
\end{array}
legs.

However, there are actually only 112 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
144-112=32
\end{array}
legs.

If we replace one Goat by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
32\div2=16.
\end{array}
The number of Goats is
\begin{array}{rcl}
36-16=20.
\end{array}

There are a total of 19 Ducks and Horses on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 60, find the number of Horses

11

19

8

15

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
19\times2=38
\end{array}
legs.

However, there are actually 60 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
60-38=22
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
22\div2=11.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
19-11=8.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
19\times4=76
\end{array}
legs.

However, there are actually only 60 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
76-60=16
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
16\div2=8.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
19-8=11.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Ducks, there would be only
\begin{array}{rcl}
19\times2=38
\end{array}
legs.

However, there are actually 60 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
60-38=22
\end{array}
extra legs.

If we replace one Duck by one Horse, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Horses is
\begin{array}{rcl}
22\div2=11.
\end{array}
The number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
19-11=8.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Horses, there would be only
\begin{array}{rcl}
19\times4=76
\end{array}
legs.

However, there are actually only 60 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
76-60=16
\end{array}
legs.

If we replace one Horse by one Duck, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Ducks is
\begin{array}{rcl}
16\div2=8.
\end{array}
The number of Horses is
\begin{array}{rcl}
19-8=11.
\end{array}

There are a total of 62 Chickens and Cows on a farm. Given that the total number of legs on the farm is 160, find the number of Chickens

44

40

52

46

Sorry. Please check the correct answer below.

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
62\times2=124
\end{array}
legs.

However, there are actually 160 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
160-124=36
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Cow, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Cows is
\begin{array}{rcl}
36\div2=18.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
62-18=44.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Cows, there would be only
\begin{array}{rcl}
62\times4=248
\end{array}
legs.

However, there are actually only 160 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
248-160=88
\end{array}
legs.

If we replace one Cow by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
88\div2=44.
\end{array}
The number of Cows is
\begin{array}{rcl}
62-44=18.
\end{array}

You are Right

__Method 1: Method of Assumption__

Assume all were Chickens, there would be only
\begin{array}{rcl}
62\times2=124
\end{array}
legs.

However, there are actually 160 legs.

Therefore, there are
\begin{array}{rcl}
160-124=36
\end{array}
extra legs.

If we replace one Chicken by one Cow, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
more legs.

Therefore, the number of Cows is
\begin{array}{rcl}
36\div2=18.
\end{array}
The number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
62-18=44.
\end{array}__Method 2: Method of Assumption__

Assume all were Cows, there would be only
\begin{array}{rcl}
62\times4=248
\end{array}
legs.

However, there are actually only 160 legs.

Therefore, there are a shortage of
\begin{array}{rcl}
248-160=88
\end{array}
legs.

If we replace one Cow by one Chicken, we will have
\begin{array}{rcl}
4-2=2
\end{array}
less legs.

Therefore, the number of Chickens is
\begin{array}{rcl}
88\div2=44.
\end{array}
The number of Cows is
\begin{array}{rcl}
62-44=18.
\end{array}

2020 © All Rights Reserved. Privacy Policy | Terms of Service

Select level

Select subject

Back
### Nice! 20 tutors are near you.

##### By clicking "Join now". you agree to our Terms of Use and Privacy Policy

Join now

Back
### Tell us about yourself

##### By clicking "Join now". you agree to our Terms of Use and Privacy Policy

Join now

Back
### Your company's contact information

##### By clicking "Join now". you agree to our Terms of Use and Privacy Policy

Join now